ÜYE GİRİŞİ
facebook
Meraklısına Tayland Notları - Thai Masajı
Özlem SOĞANCI tarafından yazıldı.   
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 33
ZayıfEn iyi 

thaimasajPek çok kişi bilir ki Tayland’da olmanın en güzel  yanı,  masajdır. Her sokakta en az 5-6 belki de daha fazla masaj salonu bulursunuz, her alışveriş merkezinde onlarca  masaj salonu vardır.Benim kadar masaj seven  az kişi vardır herhalde, ve masaj seven herkes için de Tayland gerçek bir cennet. Burada ilk masajımı,  ilk gelişimde ve  ilk gün yaptırmıştım. Skumvit’de oldukça lüks bir salondu, ve tabii ki Thai masajını deneyecektik. 4-5 kişilik bir arkadaş grubu ile gittik buraya. Tayland halkı inanılmaz güleryüzlü, sizi anlasa da anlamasa da hep gülümseyerek  kafa sallıyorlar: )) İngilizceleri çok enteresan, kelimeleri iki defa  tekrarlayarak konuşuyorlar İngilizceyi de, sanırım bu kendi dillerinden gelen bir özellik.’’ Same same’’ en  çok kullandıkları kelime : )) Duyduğumuz ilk andan beri dilimize takıldı kaldı hepimizin : ) Neyse heryerde olduğu gibi masaj salonunda da kapılarda ve sonsuz bir güleryüzle karşılanıyoruz.  Önce  terliker veriyorlar, ayaklarımız  güzel kokan jellerle yıkanıyor, sonra ellerimize  kıyafetler tutuşturuyorlar, tüm masajlarda soyunurken bu masajda  giyiniyorsun:)  Tayland’a has bir kıyafet bunlar, alt ve üstten oluşuyor. Kıyafetlerimizi giyip bize gösterilen oda da hepimiz yanyana yer yataklarına alınıyoruz. Yatakların etrafı  perdelerle çevrili. Masajı neredeyse ibadet  saygısı ile yapıyorlar.


foot_massageOrjinal Thai masajı 2 saat sürüyor. Ben  önceden bilmediğim için masaj yapacak kızı ısrarla uyarıyorum,  masaj sert olsun diye: )) Zaten bu masajın bu kadar sert olduğunu bilsem böyle söyler miyim pişman oluyorum başlarbaşlamaz, bu defa da daha yumuşak lütfen diye yalvarmaya başlıyorum : ))) Tabii ki kız beni dinlemiyor, masajın gerekleri neyse öyle devam ediyor, ayak parmak ucundan saçının teline kadar  masaj yapıyorlar.  İnsanı eğip büküp, üstünde emekliyorlar : )) ama kendinizi inanılmaz özel ve huzurlu hissediyorsunuz ellerinde. Hatta grip olduğum için o gün bir kişi bana masaj yaparken diğeri burnuma, şakaklarıma boğazıma Tiger Balm( Viks  benzeri her derde deva bir merhem) sürüyor , ve bana yaseminli yeşil çay içiriyordu, 2 saat içinde cennete gittim, geldim ve iyileştim : )))

yatan_budaThai masajı diğer masajlardaki gibi  yağla yapılan bir masaj değil, belirli noktalara baskı uygulanarak yapılan bir masaj. Ve o anda çok sert gelse de basınçlar, hemen sonrasında inanılmaz bir rahatlama hissediyorsunuz. O masaja gidene kadar hepimiz inanılmaz yorgun ve bitmiş haldeydik ama masaj sonrası ne yorgunluk ne  jetlag  kalmıştı : ) Masaj yaptırırken en önemli soru; yapan kişilerin diplomasının nereden olduğu. Eğer Wat-Pho’dan diplomalılarsa gönül rahatlığı ile kendinizi ellerine emanet edebilirsiniz. Çünkü Wat Pho en eski  tapınak olmakla birlikte( neredeyse 200 yıl) ilk üniversitesi olarak da geçmekte ve en önemli masaj okulu da burada, yüzyıllardır  masaj öğretilmekte burada. Duvarlarında da çook eskilerden kalma  anatomi derslerini andıran duvar resimlerini görebiliyorsunuz. Bunun yanında  içinde devasa boyutta(46 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğinde) yatan  Buda  heykeli bulunmakta.
 
Eğer merakınız varsa 15-30 günlük kurslara katılarak burada Thai masajının inceliklerini öğrenebilir ve diploma sahibi olabilirsiniz.Yaklaşık 4500-5000 TBh (250 Tl civarı) What Pho’da  masaj da yaptırabilirsiniz, ben  son gidişimde bunu denedim ve anladım ki çok şey kaçırmışım daha önceleri burada masaj yaptırmamakla. Bir kere bu işin eğitiminin verildiği yerde yaptırmak güven verici ayrıca tapınak ambiansı çok etkileyici.Üstelik de pek çok yerdeki masaj salonlarından çok daha ucuz burası. What Pho konusuna girmişken,  içinde  eski kralların ve ailerinin küllerinin saklandığı anıtlar var. Bunlar  inanılmaz itinalı çiçek figürleri ile süslü porselen parçalarla kaplı. What Pho’nun girişi Chetuphon cd. üzerinde, girişi 20 baht, eğer rehbere ihtiyaç duyarsanız hemen girişte özel rehber bulabiliyorsunuz. Tapınaktan çıktığımızda etrafta yürüyüş yapıyoruz, zaten müthiş rahatlatıcı bir masajdan çıkığımız için sanki güne yeni başlamış gibiyiz ve km.lerce yürüyecek enerjimiz var: ). Yol üzerinde bir sürü satıcı görüyoruz , ama benim en etkilendiklerim  yerlerde ürünlerini sergileyen antikacılar. Ve orda bulup da almadığım o antika saat için hala pişmanlık duyuyorum hatırladıkça: (

Masaj konusu uzadı ama ben  daha sayfalarca yazabilirim masaj hakkında,  ben her gidişimde 8 gün kalıyorsam 16 kere ,10 günse 20 kere masaj yaptırıyorum, evet doğru günde 2 kere: ) Bu arada tabii ki hepsi Thai masajı olmuyor, zaten isteseniz de 2-3 gün ara vermeden Thai masajı yaptıramazsınız, bahsettiğim gibi sert bir masaj çünkü. Ama Refleksoloji denen ayak masajlarını yürüyüp de yorulduğunuz her an yaptırabilirsiniz. Ben aışveriş merkezlerinde alışverişe kendimi kaptırıp da yürüyemez hale geldiğim her an yaptırdım ayak masajı. Çok ucuz ve çok ama çok rahatlatıcı. Aromaterapi, İsveç masajı, Bali masajı da yaptırabilirsiniz. Fakat her yaptırdığım yerde masajlar süper değildi, hayal kırıklığına uğradığım masajlar da oldu ama azınlıkta idi... Neyse masaj konusunu şimdilik kapatıyorum, ama tabii ki tropikal adalarda sahilde yaptırdıklarıma yeri gelince döneceğim : )))

Şimdi biliyorum bu yazıyı okuyan herkes  masaj konusunda  kıvranmaya başladı, ilk uçağa atlayıp Tayland’a gitmeye  ya da en yakındaki spa’yı aramaya  çalışıyorsunuz biliyorum : )) Ama Ağustos ayı Tayland için en kötü mevsim, biraz daha sabredin birkaç ay sonra en güzel mevsimleri gelecek, şimdilik buralardaki masajlarla yetinin(10 katı fiyatına : )))

( Tayland Gezi Fotoğrafları İçin
Tıklayın! )
Yorumlar (32)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy
 
Üyelik Sözleşmesi | Gizlilik İlkesi | Hizmet ve Kullanım Koşulları | Reklam | İletişim